ABİGEM(Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi) tarafından Samandağlı Mali Müşavirlere akşam yemeği düzenlendi. Ata Dervişan Tesislerinde gerçekleşen yemeğe Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Samandağ Temsilcisi Gül Oruç ve Samandağlı Mali Müşavirler katıldı.
Yemekte Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız ve Samandağ Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kenan Kahlıoğulları’na Abigem Direktörü İdil Siret Teoman tarafından plaket hediye edildi.


Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir; “ Bu dönem sadece ilçemizin değil Türkiye’nin büyük bir sorunu.Çok ciddi bir işsizlik ile karşı karşıyayız. Belediyeler ne yapsa da bu işsizlik meselesine bir ucundan dokunsa, bir miktar azaltsa, vatandaşın bir kısmına da olsa ucundan bir katkı sunsa, belediye bütçelerinin bir kısmını böyle sosyal yardımlara ayırsa, kimi desteklere ayırsa ama bu işin içinden çıkılacak bir şey değil. Sonuç itibarı ile biz balık tutmayı öğretmek zorundayız. 3 – 5 kişiye balık sunabilirsiniz ama tutmayı öğretebilirsek en sağlıklısı bu olacaktır. Hatay’da bu eğitimlere bu düzeyde ilgi duyan başka bir belediye yok. Biz bunu önemsiyoruz. Türkiye’de alınan eğitimlerden destek alan oranı %5 civarında iken Samandağ’da bu oran %30’larda ve bu çok önemli bir oran. Bu güne kadar yaklaşık 1.000 girişimci adayına eğitim verdik. Bu sadece bir ayağı. Bunun öteki ayağı belediyenin kendisinin istihdam ettiği alanlar ve bir başka alan da bu şehrin biraz daha güzelleşmesi, biraz daha iyiye gitmesinden kaynaklı kimi yatırımcıların burada yatırım yapması ve bu yatırımlardan kaynaklı belki başka istihdam alanlarının oluşabilmesidir. Bütün bunları üst üste koyduğumuzda yerel yönetimler bu işlerin bir yerinde yer alıyorlar. Ama bu yükü biz taşırız diyemeyiz. Bu hükümet meselesi, bu devlet meselesi ve devletin buna bir el atması gerekiyor. Hemen dibimizde yaşanan iç savaş ve kaos ortamından kaynaklı çok ciddi sıkıntılar oldu. Bu sıkıntılarda hem oradan gelen göçmenler burada çok ucuza iş yapmaya başladı, buradaki iş gücünü işsizliğe mahkum etti. Öbür tarafta Arabistan’ın ekonomisinin bozulması ve diğer Afrika ülkelerinin ekonomisinin bozulmasına bağlı olarak orada çalışan işçilerimiz oradan buraya sürekli döviz gönderen vatandaşlarımız orada da sıkıntı yaşamaya başladılar ve oradan da bir göç başladı. Demek ki bu topraklarda biz kendi ekmeğimizi kazanmak zorunda olduğumuz bir yere doğru itiliyoruz, biz buna mecbur ediliyoruz. Aslın bu coğrafya, şu silah sesleri bir dursa çok rahatlıkla bu nüfusun çok daha fazlasını geçindirebilecek bir potansiyele sahip. Hepimizin ortak sesle BARIŞ diye bir çığlık atmamız gerekiyor. Bu çığlığa hepimizin ortaklık etmesi gerekiyor. Biraz daha geriye gittiğimizde bundan 100 yıl önce Atatürk söylemiş, 100 yıl önce Yurtta Barış Cihanda Barış demiştir. Bu organizasyonu yapan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ciddi emekler verdiler. Biz buna inandık. Buradaki vatandaşlarımızın çok basitte olsa küçük küçük katkılar alması önemliydi bizim açımızdan. Sanıyorum buradaki yerleşke açısından da önemli. Sizlere de teşekkür ediyorum ve sizlerle bir arada olmaktan keyif aldığımı ifade ediyorum.” İfadelerine yer verdi.


Abigem Direktörü İdil Siret Teoman yaptığı konuşmasında; “ABIGEM 2013 yılından beri belediye ile beraber ortalama 22 eğitim vererek (22X30 =660) toplamda 660 kişiye eğitim vermiştir. Samandağ Belediyesi ile 2013’den beri verdiğimiz eğitimler her geçen yıl artmaktadır. Son yılımız olan 2017 yılında 8 eğitim vermiş ve toplam 231 girişimci sertifika almıştır.
Ortalama 2013’ten bu yana 70 girişimci bu eğitimler neticesinde, hibe ve kredi alma imkanına sahip olmuştur. 70 girişimci ortalama 3buçuk milyon TL’nin Samandağ’a girmesini sağlamış ve 7 milyon TL kredinin yine Samandağ’a akmasına izin vermiştir. Çünkü 50.000 TL hibe ve 100.000 TL kredi almışlardır. Bu imkanları Samandağ’a sağladığı için Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e teşekkür ederim.
Türkiye ortalaması başarı oranı, %5’tir. Ancak Samandağ’da bu oran %30’dur. SAMANDAĞ TÜRKİYE’NİN GURURU
Bu imkanlar sağlanırken, muhasebeciler çok önemli bir rol oynamıştır. Tüm başvuru süreci ve faturalandırma hep muhasebecilerle iş birliği içerisinde gerçekleşmiştir.
2017 yılında başarılı bir yıl geçirdiğimiz Samandağ’da, muhasebecilere teşekkür etmek ve 2018 yılında da iş birliği içinde çalışmalarımıza devam etmek için, bu yemek organizasyonu planladık. Hepiniz Hoş geldiniz.” İfadelerini kullandı.