Hatay'da bu yıl 5'ncisi gerçekleştirilen Uluslararası Antakya Film Festivali'nin Onur Ödülü sahipleri Nuri Alço, Selda Alkor ve Tuğrul Meteer ,Antakya Kültür salonunda düzenlenen törenle aldılar.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi,Samandağ Belediyesi , Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile Ansam Kültür Derneği-Fotofilm Sanat Merkezi’nin birlikte organize ettiği 5'nci Uluslararası Antakya Film Festivali'nin açılışı, Hatay Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.
Festivalin açılış töreninde Yeşilçam'ın unutulmaz yıldızlarından Nuri Alço, Selda Alkor ile Tuğrul Meteer'e onur ödülü verildi. Törene Hatay protokolünden Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ile Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız katıldı. Katkılarından dolayı Atso ve Samandağ Belediyesine teşekkür plaketi verildi. Festivalde yaşam boyu onur ödülüne layık görülen usta oyuncu Selda Alkor, mutluluğunu dile getirdi.
Aldığı ödülü tüm kadınlara adayan Selda Alkor, ''Büyük Atamın çok değer verdiği bu kentte, ben bu ödülü tüm kadınlar adına almak istiyorum. Artık çocuk gelinler olmasın, artık kadınlar şiddet görmesin, artık kadınlar Atam’ızın bize vermiş olduğu bütün hakları kullanma imkânına sahip olsunlar. Kadınlarımızın baş tacı olduğunu artık beyler anlasınlar'' dedi.


Yaşam boyu onur ödülü alan bir başka usta isim Nuri Alço ise;”Burada seneye çok görkemli, böyle Antalya, Adana gibi çok büyük bir festivali halka hediye edeceğimizin şimdiden sözünü aldık yetkililerden. Hepinize de bu olaydan dolayı teşekkür ediyorum.''dedi
Konuşmaların ardından ödüllerini alan usta oyuncular, sahneden kendilerini izlemeye sinemaseverleri selamladı.
Festival 12 Aralık'a kadar ilçelerde gerçekleştirilecek film gösterimleri ve atölye çalışmalarıyla devam edecek. 95 film gösteriminin yapılacağı festivalde, Uluslararası Uzun Metrajlı Film, Uluslararası Kısa Metrajlı Film ve Uluslararası Belgesel Film kategorilerinde finale kalan 10 eser dereceye girmek için yarışacak.
Festivalin 12 Aralıkta gerçekleştirilecek kapanış ve ödül töreni Samandağ Yeni Çarşı Kongre Merkezi’nde gerçekleştirileceği ve kapanış töreninde Türk sinemasının önemli ismi Arzu Okay’ın yer alacağı bildirildi