Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İstanbul’dan Hatay’a geldi, Samandağ deniz sahilindeki Rip Akıntısı’na dikkat çekti:

İstanbul Yıldız Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, geçtiğimiz günlerde geldiği ilimizdeki konferansında, Samandağ deniz sahilindeki Rip Akıntısı’na dikkat çekti, “Yüzmede olimpiyat şampiyonu bile olsanız sizi sürükler” uyarısında bulundu.
İskenderun’da düzenlenen 'İskenderun Çevresi Afet Potansiyeli' konulu konferansında RİP akıntılarına karşı dikkatli olunması gerektiğine dikkat çeken Ersoy, akıntıların çok güçlü olduğunu ve yüzmeyi iyi bilenin dahi akıntıya kapılacağını söyledi.
-VAKUM ETKİSİ-
Ersoy, bu akıntıların genelde Karadeniz kıyılarında görülmekle birlikte ilimiz Samandağ deniz sahilinde Çevlik’te de görüldüğünün üzerini çizerek, “İzlediğim kadarıyla bu bölgede de sık sık ölümlere neden oluyor. Bu konuda bilgilendirmeyi arttırmamız gerekiyor. Yüzme olimpiyat şampiyonu dahi olsanız, bu akıntıya yakalandığınız zaman sizi sürükler. Çünkü çok hızlı vakum etkisiyle çeker” dedi.
-VATANDAŞA UYARI-
Prof. Dr. Şükrü Ersoy, rüzgarlı havalarda, özellikle yarım ay biçimli yerlerde ve mendireklerin olduğu yerlerde çeken akıntılar oluşabildiğinin altını çizdi ve şöyle devam etti:
“ Kıyılarımızda aniden oluşan çeken akıntılar da var. Peki, ne yapacağız? Çeken akıntıya yakalandıysanız, bel hizasında bile yakalanabilirsiniz, Ayağınızın altındaki kumlar çekilmeye başlar. Onu hissettiğinizde, çıkabiliyorsanız çıkın. Çıkamıyorsanız sahile dönüp zor durumda olduğunuzu işaret etmeniz gerekiyor. Kıyıya doğru yüzmeyeceksiniz, yüzemezsiniz. Kendinizi akışın içerisine bırakacaksınız. Sürüklenirken de ağır ağır ve yana yana yüzmeye çalışıp o kanaldan çıkmaya çalışacaksınız.
Deniz sezonu açılmadan, Mayıs aylarında belediyelere çok görev düşüyor. Yüzme kursları açmaları gerekiyor. Çünkü yüzme bilen insanın özgüveni daha yüksektir. Çeken akıntıda çok önemli olmuyor. Ama yüzme bilen insan paniklemez, akıntıya kendini verdiğinde yana doğru yüzerek akıntı içerisinden çıkabilir. Tüm Türkiye'de belediyelerin bu kursları düzenlemesi gerek.”
Bu arada, Samandağ’da RİP akıntısına karşı Samandağ Belediyesi, Prof. Dr. Ersoy’un ifade ettiği yüzme kurslarını bir kaç yıldan beri devam ettirirken, şu ana kadar binlerce kişi bu kurslar sayesinde yüzmeyi öğrenmiş durumda.

Mayıs 21, 2018

TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ HATAY ŞUBESİ’NDEN SAMANDAĞ BELEDİYESİ’NE ZİYARET

Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Tekin ve üyeleri Samandağ Belediyesini ziyaret etti. Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız ,dernek üyeleri ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu. Belediye Başkan…
Mayıs 21, 2018

TURİSTLERİN GÖZDESİ : TİTUS TÜNELİ

Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte Samandağ Belediyesi tarafından başlatılan SAMANDAĞ’A GEL kent kampanyası çerçevesinde tanıtılan Titus Tüneli sosyal medyada büyük ilgi gördü. Samandağ Belediyesi Sosyal medya hesaplarından ve (“http://samandagagel.org/)…

BORAN BİSİKLET KÜLÜBÜNDEN ANLAMLI ETKİNLİK

May 21, 2018
Samandağ Boran Bisiklet Spor Kulübü Derneği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor…

BAŞKAN NEHİR , İCRAATLARINI VE PROJELERİNİ”GÜN IŞIĞI”PRORAMINDA ANLATTI

May 21, 2018
Samandağ Belediye başkanı Mithat Nehir, bugün (17.05.2018 Perşembe günü) saat 17.30’da…

FEN İŞLERİ EKİPLERİ ÇALIŞMALARINI SÜRÜDÜRÜYOR

May 18, 2018
Samandağ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından yol yapım, onarım ve…

ATATÜRKÇÜ GENÇLER ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ

May 18, 2018
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Spor Kurulu’nun 19 Mayıs Anıtkabir Yürüyüşü CHP Genel…