Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İstanbul’dan Hatay’a geldi, Samandağ deniz sahilindeki Rip Akıntısı’na dikkat çekti:

İstanbul Yıldız Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, geçtiğimiz günlerde geldiği ilimizdeki konferansında, Samandağ deniz sahilindeki Rip Akıntısı’na dikkat çekti, “Yüzmede olimpiyat şampiyonu bile olsanız sizi sürükler” uyarısında bulundu.
İskenderun’da düzenlenen 'İskenderun Çevresi Afet Potansiyeli' konulu konferansında RİP akıntılarına karşı dikkatli olunması gerektiğine dikkat çeken Ersoy, akıntıların çok güçlü olduğunu ve yüzmeyi iyi bilenin dahi akıntıya kapılacağını söyledi.
-VAKUM ETKİSİ-
Ersoy, bu akıntıların genelde Karadeniz kıyılarında görülmekle birlikte ilimiz Samandağ deniz sahilinde Çevlik’te de görüldüğünün üzerini çizerek, “İzlediğim kadarıyla bu bölgede de sık sık ölümlere neden oluyor. Bu konuda bilgilendirmeyi arttırmamız gerekiyor. Yüzme olimpiyat şampiyonu dahi olsanız, bu akıntıya yakalandığınız zaman sizi sürükler. Çünkü çok hızlı vakum etkisiyle çeker” dedi.
-VATANDAŞA UYARI-
Prof. Dr. Şükrü Ersoy, rüzgarlı havalarda, özellikle yarım ay biçimli yerlerde ve mendireklerin olduğu yerlerde çeken akıntılar oluşabildiğinin altını çizdi ve şöyle devam etti:
“ Kıyılarımızda aniden oluşan çeken akıntılar da var. Peki, ne yapacağız? Çeken akıntıya yakalandıysanız, bel hizasında bile yakalanabilirsiniz, Ayağınızın altındaki kumlar çekilmeye başlar. Onu hissettiğinizde, çıkabiliyorsanız çıkın. Çıkamıyorsanız sahile dönüp zor durumda olduğunuzu işaret etmeniz gerekiyor. Kıyıya doğru yüzmeyeceksiniz, yüzemezsiniz. Kendinizi akışın içerisine bırakacaksınız. Sürüklenirken de ağır ağır ve yana yana yüzmeye çalışıp o kanaldan çıkmaya çalışacaksınız.
Deniz sezonu açılmadan, Mayıs aylarında belediyelere çok görev düşüyor. Yüzme kursları açmaları gerekiyor. Çünkü yüzme bilen insanın özgüveni daha yüksektir. Çeken akıntıda çok önemli olmuyor. Ama yüzme bilen insan paniklemez, akıntıya kendini verdiğinde yana doğru yüzerek akıntı içerisinden çıkabilir. Tüm Türkiye'de belediyelerin bu kursları düzenlemesi gerek.”
Bu arada, Samandağ’da RİP akıntısına karşı Samandağ Belediyesi, Prof. Dr. Ersoy’un ifade ettiği yüzme kurslarını bir kaç yıldan beri devam ettirirken, şu ana kadar binlerce kişi bu kurslar sayesinde yüzmeyi öğrenmiş durumda.

Aralık 15, 2017

YENİ YILA SAYILI GÜNLER KALA, FEN İŞLERİ EKİPLERİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Samandağ Belediyesi ekipleri 2017 yılının bitimine sayılı günler kala çalışmalarını sürdürüyor. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in talimatları ile Aralık ayında da çalışmalarını sürdüren Fen İşleri ekipleri, ilçenin ihtiyaçlarını kısa sürede…
Aralık 15, 2017

TÜRKİYE’NİN GURURU SAMANDAĞ

ABİGEM(Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi) tarafından Samandağlı Mali Müşavirlere akşam yemeği düzenlendi. Ata Dervişan Tesislerinde gerçekleşen yemeğe Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Serbest…

NAZİFE YATKIN’IN ÖLÜMÜ ÇEVRESİNDE BÜYÜK ÜZÜNTÜ YARATTI

Ara 14, 2017
Yatkın ailesinden Mehmet Özdemir’in(Lüx Ticaret) kızı Mehmet Yatkın’ın eşi Nazife…

FEN İŞLERİ EKİPLERİ GECESİNİ GÜNDÜZÜNE KATIYOR

Ara 14, 2017
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in öncülüğünde ilçe sakinlerinden gelen talepler…

SAMANDAĞLI MİNİKLERE İNSAN HAKLARI DERSİ

Ara 14, 2017
Miniklere İnsan Hakları DersiSamandağ Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevinde İnsan Hakları…

SAMANDAĞ BELEDİYESİNDEN DOĞA VE ÇEVRE DOSTU ÇALIŞMALAR

Ara 14, 2017
Samandağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ,Belediye Başkanı Mithat Nehir’in…