Sosyal Medyada “ilkleri başaran başkan” başlığıyla yayınlanan, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in icraatlarını anlatan video büyük ilgi gördü. Belediye Başkanı Mithat Nehir’in yenilikçi, demokrat halkçı, dürüst ve mütevazi kişiliğinin yansıtıldığı çalışmada aynı zamanda halkla olan içten ve samimi diyalogu da yer alıyor. Çalışmanın içeriğinde Başkan Nehir’in “Halkımızdan Aldığımız Güçle Daha Aydınlık Yarınlar İçin Çalışıyoruz” sözüne yer verildi.
10 dakikalık çalışmada şeffaf, katılımcı, halkçı belediyecilik anlayışı, Cumhuriyet değerlerine ve geleceğe sahip çıkmak adına yapılan siyasi çalışmalar, işçi halkları, emekçilerle dayanışma, adalet yürüyüşüne destek, toplumun bütün kesimlerini kapsayan çalışmalar, Büyükşehir Belediyesi ile yapılan koordineli çalışmalar, doğa sevgisi, hayvan haklarına saygı, belediye meclisin özverili çalışmaları, CHP seçim kampanyalarına destek, icraatlar (yeni belediye binası, toplu konutlar, yol, park, yeşil alan çalışmaları, çok amaçlı salonlar, girişimcilik eğitimleri, Hz. Hızır Parkı, İpek Köyü, İpek Baharı Festivali, Kreş ve Gündüz Bakımevi, Sosyal ve Kültürel çalışmalar, Samandağ Pazarı, Yeni Çarşı Binası, 26 yeni araç) Sodem sosyal belediyecilik ve Yılın Belediye Başkanı Ödülü yer alıyor.

İLKLER
-Belediye ile halk arasında güven köprülerini kuruldu.
-Kalıcı hizmetler üreterek işlemez hale gelmiş olan bir kurumu ayağa kaldırıldı.,Hizmet üreten ve borç ödeyen bir kurum yarattıldı .
Kredibilitemizi yükseltildi.
-Halk ve devlet nezdinde prestijli bir kurum yaratıldı
-İşçi,memur maaşları düzenli , tam ve zamanında ödendi
-Kıdem tazminatları ödendi.
-Bir bilgisayarı bile olmayan kara düzenle çalışan bir kurumu bilgisayarla ve teknolojik imkanlarla donatıldı
-Kurum otomasyon sistemine geçirildi.
-İlk kurumsal Web sitesi başkan Nehir döneminde kuruldu.
Geçmişte belediye hizmet binası olarak kullanılan ev adeta terk edilmiş bir görüntüsü olan binayı restore edildi.
-Bugünde yeni hizmet binasının yapımı için çalışmalarımızı sürdürülüyor
- Bir tek ağaç bile olmayan yol kenarlarına,caddelere,sokakalara ağaçlar dikildi. Binlerce ağaç dikildi. onbinlerce çiçek ekildi
-İlçemize onlarca park,binlerce metrekare yeşil alan kazandırıldı.
- Yeni İş makinaları ile makine parkımızı geliştirerek ilçe tarihinde Belediye makine parkına en fazla araç kazandıran yönetim oldu.
- Meclis toplantılarımızı halka açıldı.
Halk toplantıları düzenlendi.
-ilçe tarihinin ilk toplu konut projeleri hayata geçirildi. Tarım alanlarını korundu.
- Hatay ‘da ilk ve tek Kadın danışma merkezi,
,-Hatay’da İlk Belediye kreş ve gündüz bakımevi
- ipek köyü projesi ile unutulamaya yüz tutmuş meslekleri canlandırıldı ve kadınlarımıza istihdam sağlandı
-Girişimcilik eğitimleri ve meslek edindirme kursları açıldı
- ilçemizin gelecek vizyonuna imar planları ,projeler ile katkı sunuldu
-Modern Şehircilik çalışmaları ve çağdaş imar planı yapım çalışmalarını hayata geçirdi.
-Binlerce metrekare sokak,cadde,bulvar ,yol yapıldı
-ilk ruhsatlı mezbaha,
-ilk hayvan barınağı,
-Samandağ pazarının yapımı ve taşınması ,
- çok amaçlı salonlar,
-yeni çarşı,
-Samandağ ilçesinin en büyük parkı Hz.Hızır parkı yapıldı.
-Bunların yanında İlçe Tarihinin en yüksek oyla seçilen belediye başkanı (%81,5 ) 2014 yerel seçimin alınan oy itibariyle Mithat Nehir oldu. İlkleri yaşatan Başkan olarak anılan Başkan Nehir Samandağ İlçesini tanıtımı için Ülke içinde ulusal anlamada etkinlik ve fuarlara katılımı itibariyle de en çok çalışan başkan oldu.Samandağ Belediye Başkanlığına yeni bir vizyon getiren başkan Nehir ,çalışmalarıyla yerel ve ulusal basının en çok yer verdiği başkanlardan oldu. Türkiye’de rol model belediye başkanlarından biri oldu . Sodem Sosyal belediyecilik ödülü ve AGC Yılın en iyi belediye başkanı ödülü ile de ilçenin tek ödüllü belediye başkanı oldu. Barışçı,demokrat yönüyle ilçede ve ilimizde huzurun tesis edilmesinde önemli katkıları oldu.